U15-tytöt pelaavat Eerikkilässä Tshekki-maaottelut 8.-11.5.2026
U15-tyttöjen (2011 ja myöhemmin syntyneet) vuoden ensimmäiset maaottelut ovat samalla Pikkuhelmareiden paluu tositoimiin muutaman kuukauden tauon jälkeen. Ikäluokan ensimmäiset maaottelut pelattiin Eerikkilässä marraskuussa, jolloin Suomi voitti UEFA Development -turnauksessa Slovakian 2–0, Ukrainan 7–1 ja Viron 6–0.
Tshekki tulee olemaan selkeästi kovempi haaste. Tshekki on viime vuosina nostanut merkittävästi tasoaan tyttöjen maajoukkueissa, ja päävalmentaja Pekko Söderströmin mukaan kamppailuvoimainen ja suoraviivainen vastustaja antaa joukkueelle erittäin kovan haasteen.
Ilveksestä otteluihin on valittu Minja Palonen ja lisäksi varalle Milja Aho, Mila Tuohi, Minni Anttila ja Iida Knuutinen. Valmentajana joukkueessa on Ilves Naiset/2 -joukkueen päävalmentaja Siiri Välimaa. Fysioterapeuttina / huoltajana on lisäksi Ilveksen Juuso Marttila. Onnittelut valinnoista!
Suomen ottelut:
La 9.5. klo 14.00 Suomi – Tshekki, Eerikkilän Keinonurmi 2 (Tammela)
Ma 11.5. klo 11.00 Suomi – Tshekki, Eerikkilän Keinonurmi 2 (Tammela)
